metody terapii
Integracja sensoryczna
Każdego dnia nasz organizm odbiera ogromne ilości bodźców z otaczającego go świata poprzez kilka zmysłów. Są nimi wzrok, węch, słuch, smak, dotyk, ale także propriocepcja (czucie głębokie) oraz zmysł przedsionkowy (równoważny). Bodźce te są następnie odpowiednio przetwarzane i integrowane, a dzięki tym procesom zachodzić mogą przewidywalne reakcje organizmu. Kiedy wszystkie zmysły pracują w sposób prawidłowy, rejestracja oraz przetwarzanie bodźców zachodzi płynnie, mówimy o fizjologicznej integracji sensorycznej. Niekiedy któryś z tych procesów może zostać zaburzony.
Metoda NDT Bobath
To koncepcja rehabilitacji dzieci i dorosłych w fizjoterapii. Stworzona została przez Karela i Bertę Bobath, stąd też nazwa metody. Metoda NDT Bobath to podejście, które w aktywny sposób rozwiązuje problemy u pacjentów z zaburzeniami napięcia, ruchu i funkcji powstałych na skutek uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego (OUN).
Metoda Vojty
Metoda Vojty to metoda usprawniania ruchu, stworzona przez czeskiego neurologa Vaclava Vojtę. Praca metodą Vojty oparta jest o zestaw ćwiczeń i ucisków, które może prowadzić tylko i wyłącznie specjalista, który przeszedł szkolenie w tym zakresie i ma odpowiednie uprawnienia.
METODA RUCHU ROWIJAJĄCEGO WERONIKI SHERBORNE
Metoda stworzona została przez angielską nauczycielkę tańca i ruchu – Weronikę Sherborne w oparciu o wczesnodziecięce zabawy rodziców z dziećmi. Nazwa metody odnosi się bezpośrednio do jej założeń, czyli rozwijania za pomocą ruchu świadomości własnego ciała i otaczającej nas przestrzeni, usprawniania ruchowego, dzielenia przestrzeni z innymi osobami oraz nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu za pomocą ruchu i dotyku. Według badań terapia wpływa stymulująco na rozwój emocjonalny społeczny i poznawczy dziecka.
terapia ręki
To usprawnianie motoryki małej (dłoni i palców) poprzez dobór odpowiednich ćwiczeń, zabaw, czynności. Ma na celu poprawę precyzji ruchów dłoni niezbędnych w codziennych czynnościach takich jak przenoszenie, podnoszenie, chwytanie itp. Ponadto pomaga wzmocnić koncentrację i koordynację wzrokowo-ruchową
bajkoterapia
Bajki są odbierane przez dzieci bardzo pozytywnie. Wszystkie dzieci lubią, gdy czyta lub opowiada im się bajki. Z takiego sposobu spędzania wolnego czasu płynie wiele korzyści. Bajki mogą bardzo pomagać dzieciom zrozumieć różne sytuacje, które mają miejsce w codziennym życiu.
zajęcia pedagogiczne
Praca pedagoga oparta jest o wiedzę na temat aktualnego rozwoju dziecka, jego predyspozycji psychofizycznych i możliwości w przyswajaniu nowych treści, to znaczy znajomości potrzeb edukacyjnych dziecka. Na tej podstawie terapeuta określa formy pomocy pedagogicznej.
KINESIOLOGY TAPING
Metoda nazywana także plastrowaniem dynamicznym polega na oklejaniu określonych części ciała specjalnymi elastycznymi taśmami. Uważa się, że dzięki zewnętrznej stymulacji pobudza się naturalne procesy zdrowienia.
fizjoterapia dla mam
Bazując na doświadczeniu zdobytym jako mama oraz fizjoterapeuta w naszym Centrum Rehabilitacji PROGRESSIO zajęliśmy się również fizjoterapią dla mam. Zapraszam serdecznie – mgr Żaneta Pawlak-Andryszczyk.