METODA VOJTY

Czym jest metoda vojty?

Metoda Vojty to metoda usprawniania ruchu, stworzona przez czeskiego neurologa Vaclava Vojtę. Praca metodą Vojty  oparta jest o zestaw ćwiczeń i ucisków, które może prowadzić tylko i wyłącznie specjalista, który przeszedł szkolenie w tym zakresie i ma odpowiednie uprawnienia.

W pierwszej fazie terapeuta ogląda dziecko, uciska w różnych punktach jego ciało i obserwuje reakcje. Następnie wybiera najbardziej optymalny sposób stymulacji, dostosowany do potrzeb i wieku dziecka, uczy też postępowania z dzieckiem rodziców, bo ćwiczenia, przynajmniej w początkowym okresie, powinny być wykonywane również w domu.

metoda Vojty Bydgoszcz

JAKIE SĄ WSKAZANIA DO REHABILITACJI METODĄ VOJTY?

Wskazania do rehabilitacji metodą Vojty można dostrzec już w okresie noworodkowym dziecka, informują o tym pewne zachowania dzieci, takie jak prężenie nóżek, asymetryczne ułożenie ciała, które nadmiernie, mimowolnie odgina się w prawo lub lewo, nienawiązywanie kontaktu wzrokowego, odchylanie główki do tyłu i prężenie przy tym tułowia, zaciskanie piąstek z kciukiem wewnątrz dłoni, drżenie nóg lub rąk, zbyt małe napięcie mięśniowe. Wczesna diagnoza daje możliwość rozpoczęcia szybko rehabilitacji, dzięki której jest szansa, by zapobiec poważniejszym zaburzeniom rozwoju motorycznego.

Ponadto metodę Vojty stosuje się też w rehabilitacji dzieci z rozszczepem kręgosłupa, z zespołem Downa, uszkodzeniami splotu ramiennego, które wystąpiły w trakcie porodu, przy przepuklinie oponowo-rdzeniowej, dysplazji stawu biodrowego oraz wrodzonych miopatiach, które obejmują grupę chorób związanych z uszkodzeniem mięśni.

Zachęcamy do skorzystania z oferty naszego Centrum Terapii Dziecka Progressio. W naszych  gabinetach  oferujemy również rehabilitację metodą Vojty.